Богородичният празник, честван на 21 ноември и посветен на въвеждането на Божията Майка в Йерусалимския храм, събра множество християни въпреки делничния ден. С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът "Въведение Богородично" в България се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж; според първоначалния замисъл – ден за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му. Денят бил неучебен и започвал със св. Литургия, на която учениците се причастявали.[1]
Празничната богослужба в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ възглави Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. С него служи храмовото духовенство с председател иконом Стефан Николов.
Деца от подготвителната формация "Песнопойче" при варненския катедрален храм, с диригент Веселина Симеонова, изпълниха детски песни по време на причастния.
Митрополит Йоан поздрави всички с празника и изказа своята благодарност към децата за красивото пеене. Архиереят произнесе проповед и се обърна към присъстващите с думите: „Православните християни в нашата Родина особено почитат празника Въведение Богородично, който се смята за ден на православната християнска младеж и семейство. Чрез почитането на Богородичните празници се изразява нашата велика любов към Св. Богородица и дълбоката ни вяра в нейното постоянно застъпничество и покров над нас“ – заяви Негово Високопреосвещенство и допълни, че „Божията Майка е образец за всяка християнска душа – със своя земен подвиг тя ни учи на много неща. Радва се на молитвите, които отправяме към нея, и става много близка с нас, когато, наред с молитвите ни, съединяваме и нашата ревност за подражаване на нейния живот“.
В заключение той каза: „Обични в Господа братя и сестри, висок и недостижим за нас е съвършеният пример на живота на Богоматер, но всеки, който искрено желае да благоугоди на Бога, е призван да подражава на нейния начин на живот. Горещата любов към храма, молитвата, словото Божие, трудът, великото смирение с пълна преданост на волята Божия – това са добродетелите, които постоянно са украсявали подвига на Пресветата Дева и които трябва да внасят красота и в нашия живот.
Нека да бъдем православни християни не само по име, но и по житие. И ако ние вървим по стъпките на Св. Богородица и с вяра и любов се приближаваме към нея, то тя, като Майка на Бога и като наша всеблага Майка, ще ни защити от всякакво зло и ще ни приведе в небесния чертог на славата на Своя Син и наш Бог. Амин!“.
Цялото слово на Архиерея и запис на светата Литургия може да видите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/431971983289826.
Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720322116519/.
В: https://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/11.21_Vavedenie_Bogorodichno.htm.
Изготви: Георги Великов