Във втория ден на светата Четиридесетница Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан прочете втората част от великия покаен канон на свети Андрей Критски в храм „Св. Атанасий“.
В съслужение с Архиерея бяха иконом Божидар Янакиев, дякон Благой Иванов и дякон Георги Нейчев. Сборна група от клиросни певци с диригент Тодор Тодоров украсиха песенно великото повечерие, а Мъжкият хор при Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ с диригент Валентин Кубратов изпълниха красивите песнопения на канона.
Молитвено участие във великопостното богослужение взеха председателят на благолепния храм ставрофорен иконом Дончо Александров, председателят на старинния храм „Успение Богородично“ иконом проф. Теодор Стойчев и иконом Ясен Шинев.
„Целта на поста е покаянието, изменението душата на човека и неговото вътрешно състояние. Тази промяна се достига чрез пост (въздържане от храна), молитва и милосърдие – средства, които помагат на човека да развива ревност по Бога да излезе от духовната забрава и от духовната сънливост. Под влияние на тези действия възниква желание за духовно усъвършенстване за контролиране на своето духовно състояние. Такова духовно състояние, което светите отци наричат заключване на съзнанието в сърцето, способства за развитието на ревност по Бога и по този начин започва преображението на човека“ – изтъкна Негово Високопреосвещенство в словото си, което произнесе след прочитането на втората част от канона на свети Андрей Критски.
Той продължи с думите: „Грехът започва с помислите. Той възниква в съзнанието, но се осъществява в постъпките чрез действието на човешката воля. Поради това възпитаването на волята – това е най-трудното и същевременно необходимо дело за всеки човек, който се стреми към духовно усъвършенстване. Как е нужно да възпитаваме волята си? Съществуват особени правила, на които ни учат светите отци. Свети Тихон Задонски се обръща към своите ученици като им говорил, че възпитаването на волята е нужно да става постепенно – от простото към сложното, като непременно трябва да съблюдаваме един закон: законът на постоянството. Не трябва днес да възпитаваме своята воля, а утре да забравим за това, защото изработването на определени навици и волеви качества у човека, без постоянно въздействие на волята, могат да се разрушат. Затова по-добре е постепенно да изберем някоя добродетел, която може да не бъде голяма, за да може достигането до нея да не изисква много усилия на волята. И най-подходящото време се явява времето на Великия пост. В това време ние сме длъжни не само да ограничим себе си в храната, да се молим и да извършваме милосърдие, но също така имаме задължение да възпитаваме своята воля в реални постъпки и реални действия“.
„Всеки човек извършва някакъв грях, който му досажда. Нерядко той е незначителен, но въпреки всичко постоянното присъствие на този грях в нашия живот ни пречи да развием своите духовни качества. У едни хора такива разпространени грехове са пустословието и осъждането, на други хора им пречат такива лоши навици като пушене и злоупотреба със спиртни напитки, трети страдат от греха на чревоугодието. Всеки човек има своята слабост и като се опитва да възпитава своята воля, той трябва да полага усилия, по мярата на своите сили, да се бори с този грях. И за да има успех, човек трябва да обещае на себе си, че няма да върши едно или друго греховно действие. Например, да въздържа своя език от хули и празни слова или да се постарае да не осъжда своите ближни, или да положи усилия да се пребори със своите по-малки грехове именно във времето на светата Четиридесетница“, допълни Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, благопожелавайки съдействието на Божията благодат.
Запис от великопостното богослужение и словото на Архиерея може да видите на официалната Facebook страница на Варненска и Великопреславска света митрополия: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1190309479112948.
Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720324239468/.
Изготви: Георги Великов