На 7 март 2025 г., първият петъчен ден от светата Четиридесетница, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан прочете първата статия от Богородичния акатист във варненския катедрален храм „Успение Богородично“.
Молитвено участие взе храмовото духовенство с председател иконом Стефан Николов. Боголюбивите християни, мислейки за образа на Пресвета Богородица и затова, което тя стори в света, изпълниха Митрополитската катедрала с просба за нейната помощ и молитвено застъпничество пред Бога.
Богослужбата започна с Малко повечерие, след което Архиереят и сборна група от клиросни певци, под диригентството на Тодор Тодоров, изпяха антифонно Богородичния канон.
„Проповядвайки спасението пред външния свят и в Евангелията, Църквата не излага всички свои вярвания, макар мистично те винаги да са били представени в Свещеното Писание – подобно на „имане, скрито в нива“ (Мат. 13:44). Новият Завет е завършен дълги години след смъртта на Иисусовата майка, и все пак остава безмълвен по отношение на нейното приснодевство, на последните години от нейния живот и на самото нейно Успение и на погребването ѝ. Много от нещата, които не са написани в тези слова, но имат равна сила с написаните, са съобщени от светите отци. Не в боговдъхновените Писания, а в отците по-късно бива изяснено, че Синът е единосъщен с Отца, както и това, че Светият Дух е Бог, че майката на Господа е Богородица и други неща, които е много дълго да се изброяват. Когато няма съгласие по тези въпроси, истината на нашето служение е отречена“, изтъкна в своето слово митрополит Йоан, говорейки за тайнството на Божията Майка.
Той заяви още, че „Православната вяра в Света Богородица, както ни учат отците, може да съществува единствено в контекста на христологията и Въплъщението. А това е контекстът, който се отнася до това Кой и какво е Иисус Христос, както и до значението на Въплъщението Му в историята и в предвечната Божия воля. Детето, родено от нея, не е обикновено човешко същество, просто „възприето“ от Бога Отца. Нито пък Той е нахлул след раждането на това дете, чрез предвечния Божи Син, принуждавайки го да сподели с Него човешкото си тяло и своето лично съществуване. Христос не е двама сина, а един. Той не е, както е говорил Несторий, един и друг, но един и същ – едновременно Бог и човек, съвършен Бог и съвършен човек, изцяло Бог и изцяло човек – един Христос, една личност, един въплътен Божи Логос, Който е износен в девическата утроба“.
Цялото слово на Негово Високопреосвещенство може да проследите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/2118580011914058.
В богослужебния цикъл, по време на Великия пост в петък на първата, втората, третата и четвъртата седмица се извършва Малко повечерие, което е съкратена редакция на Великото. В същото време пред икона на Божията Майка се чете по една от статиите на Богородичния акатист.
След това присъстващите християни чуха евангелския текст според свети апостол и евангелист Йоан (Ин 15:1–7) и се поклониха пред образа на Пресвета Богородица “Геронтиса” (тоест Духовна старица).
Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720324280600/.
Изготви: Георги Великов