На Четвъртата Неделя от светата Четиридесетница, посветена на свети Йоан Лествичник, който е даден за пример на християните като учител на въздържанието[1], Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави светата Литургия в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. С него съслужиха отци от храмовото духовенство с председател иконом Стефан Николов.
„Ние вече преминахме повече от половината на Великия пост. Мнозина от нас са почувствали умора, отслабване на силите. Мислим си: „Ще ни достигне ли решимост да довършим поста?“. И в този момент светата Църква напомня, че нашето възхождане към Бога, нашият постнически подвиг трябва да преминава постепенно, подобно на издигането от една степен на друга, преход от сила в сила. Църквата ни напомня, че е невъзможно да преодолеем всички наши недостатъци изведнъж, да се избавим от греховете и да се научим на добродетели. Ние трябва да вървим крачка след крачка, всекидневно работейки над себе си, побеждавайки страстите една след друга и придобивайки добродетели. Именно на темата за постепенното възхождане към Бога е посветена книгата на свети Йоан Лествичник, чиято памет отбелязваме днес“, заяви митрополит Йоан в словото си.
Архиереят изтъкна, че „ние нерядко, заставайки на молитва, многословим, произнасяме думите една след друга, но нашият ум не вниква в смисъла не тези думи. Мнозина се жалват, че изчитайки молитвеното си правило сутрин и вечер, не са способни да се съсредоточат в неговото съдържание. Обикновено това става, защото от многословие и многомислие ние забравяме главното, което трябва да бъде в нас по време на молитва – чувството за искрена любов към Бога, на устременост към Него. Свети Йоан Лествичник дава прост съвет: молитвата трябва да бъде немногословна. Малкото думи на митаря: „Боже! Бъди милостив към мене грешника“ (Лука 18:13), умилостивили Бога. И няколкото думи на разбойника: „Спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си!“ (Лука 23:42), го направили достоен за Рая“.
„Ние трябва да се учим на такава молитва, която да обхване цялото ни същество, когато всяка дума, родила се в сърцето ни, да достигне до Бога. За това не е нужно особено време и особени условия. Кратката молитва – молитвата на митаря и Иисусовата молитва – може да се отправя във всяко време и на всяко място и тя ще бъде за нас този мост, който ни съединява с Бога“, допълни Негово Високопреосвещенство.
Завършвайки своето слово, Архиереят отбеляза: „Самият факт, че сме се обърнали към Господа, застанали сме пред Него, възложили сме на Него своето упование, ни приближава към Него и ни възвежда на нови степени на лествицата, по която всеки от нас трябва да възхожда в Царството Небесно. Амин“.
Фотогалерия: https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720324746640/.
[1] Протопр. Благой Чифлянов. Православна литургика. Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 2008, с. 86.
Изготви: Георги Великов