На 14 май, отбелязвайки прославата на светия новомъченик Райко Шуменски, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи Света Литургия в храм "Св. Три Светители" – град Шумен. В съслужение с Митрополита бе храмовото духовенство с предстоятел ик. Красимир Капитанов, духовници от Епархията, протодякон Александър Нешев и дякон Любомир Георгиев.

 В началото на Светата Литургия енорията на храма придоби нов певец и четец, който бе постриган от Негово Високопреосвещенство. Малко след това, по време на Малкия вход, протойерей Красимир Капитанов бе награден с офикията "свещеноиконом", съгласно указанията на архиерейския чиновник. Клирът и миряните единокупно изричаха "Достойн!", а митрополит Йоан му подари нагръден кръст и го поздрави за труда в грижата за повереното му паство и за благоукрасяването на храма.

 В своята проповед Архиереят разясни евангелското четиво според свети евангелист Иоан Богослов, в което се засягат нашето отношение към личностния Бог и нашето поклонение към Него, което трябва да бъде с дух и истина (ср. Иоан. 4:23-24).

 Митрополит Йоан, обръщайки внимание на житието и подвига на светия мъченик Райко Шуменски, разясни значението на светостта: "Някога Бог каза чрез Моисея "бъдете свети, защото Аз, Господ, Бог ваш, съм свет" (Левит. 19:2). Господ Иисус Христос каза: "бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец" (Мат. 5:48), следователно ние вярваме и приемаме светостта и знаем, че като общество от вярващи християни, ние сме синове Божии чрез вярата в Христа Иисуса, което свидетелства свети апостол Павел", каза Негово Високопреосвещенство и допълни, че същият свети апостол, призовавайки ни към светостта, говори: "вие не сте вече чужди и пришълци, а съграждани на светиите и свои на Бога" (Ефес. 2:19).

 Призванието на християнина е да бъде съвършен и да се стреми към съвършенство. Тук идва ролята на Църквата, която утвърждава светостта, т.е. ние извън нея не сме лишени от правото и възможността да следим и да вървим след съвършенството, но когато говорим за съвършенство в смисъл на святост, в смисъл на придобиване на благодатта на Светия Дух, ние няма как да го постигнем извън Църквата. Светостта е дело и действие в светата Църква, защото без нея няма спасение.

 Архиереят обърна внимание на мъчениците като цяло и каза, че светите мъченици в ново време са много, както е било в древно време. Техният брой не намалява, а в XX в. броя на мъчениците е надвишил броя на всички мъченици за всички времена до този момент.

 Свети Райко Шуменски е живял във втората половина на XVIII в. и е умрял мъченически през 1802 г., на 14 май, след жестоки мъчения като до край е отстоявал своята вяра, въпреки младата си възраст. Негово Високопреосвещенство каза, че паметта му трябва да бъде тачена изключително много, а и няма как да забравим софийските мъченици – св. Николай Софийски, св. Георги Софийски, св. Георги Софийски Нови, св. Георги Софийски Новейши или Най-нови, просияли в малко по-ранен период.

 Митрополит Йоан припомни думите на свети апостол Павел: "ако е възможно, доколкото зависи от вас, бъдете в мир с всички човеци" (Рим. 12:18) "и Бог на мира ще бъде с вас" (Филип. 4:9) и призова да имаме бдителността и да свидетелстваме, че сме християни чрез самия си живот. Християнската антропология свидетелства, че човек е Божи образ и светите отци ни съветват, че когато виждаме своя ближен трябва да си спомняме това. Пребивавайки в храма, бидейки Христови последователи така, както свети апостол Павел ни съветва – "непрестанно се молете. За всичко благодарете" (Солун. 5:17-18) и Христос, Който е глава на Църквата, ще си има грижа за нея.

         

 

Нагоре