
На 20 април Варненският и Великопреславски митрополит Йоан присъства на провелото се в алеята на Възраждането в морската градина на Варна общоградско поклонение по случай 150-годишнината от избухването на Априлското въстание. Поклонението за героите от Априлското въстание се извърши пред паметника на Георги Бенковски и беше съпроводено с военен ритуал, както и церемония по полагане на венци и цветя. Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан отслужи заупокойна молитва в памет на героите дали живота си за свободата на България. В съслужение с Архиерея бяха ставрофорен иконом Стефан Николов, свещеник Любомир Георгиев и дякон Георги Нейчев. Песенно заупокойното богослужение беше украсено от гласовете на мъжкия хор при Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. На събитието присъстваха областният управител на Варна Атанас Михов, кметът на Община Варна Благомир Коцев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, председателят на Общински съвет – Варна Христо Димитров, флотилен адмирал Калин Калинов. Присъстваха и други официални лица, граждани и ученици.

На 19 април – Томина Неделя, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи светата Литургия в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ в морската столица. В съслужение с Архиерея бяха иконом Йордан Найденов – секретар на Варненска и Великопреславска света митрополия, иконом Михаил Манев, свещеник Любомир Георгиев и дякон Георги Нейчев. Преди началото на светата Литургия Негово Високопреосвещенство пострига благоверния мъж доцент д-р Петар Стамов в първата степен на свещенството – четец, певец и свещоносец. Песнопенията на празничното богослужение се изпълниха от мъжкия хор на митрополитския катедрален храм. Множество миряни присъстваха на днешната празнична света Литургия.
В началото на проповедта си Негово Високопреосвещенство каза, че днешният ден има няколко названия и три основни теми. Днешната неделя е наричана Антипасха, Томина Неделя и Нова неделя. Трите основни теми в днешния ден, които митрополитът посочи са Христовото Възкресение, уверението на св. апостол Тома и обновлението. Архиереят каза още, че днешният ден е повторение на Пасхалния ден и възпоменание на второто явяване на Христос на апостолите осем дни след Възкресението Му. На това второ явяване на Божия Син св. ап. Тома присъства.

На Светли петък Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи света Литургия в старинен храм „Успение Богородично“. С него служиха председателят на църковното настоятелство на храма иконом проф. Теодор Стойчев, ставрофорен иконом Дончо Александров – епархийски съветник, иконом Божидар Янакиев и иконом Ясен Шинев, както и дякон Георги Нейчев. Сборна група от клиросни певци под диригентството на псалт Тодор Тодоров украси песенно празничното богослужение.
Проповедта на Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан започна с разказ за появата на празника, който светата Църква чества всяка година на Светли Петък – празника на Живоприемни източник. Архиереят каза, че през V век император Лъв I Тракиец открива аязмо на Богородица, което лекувало много хора и било осветено на Светли петък. Императорът изгражда и храм посветен на Божията Майка. Митрополит Йоан обясни и защо Пресвета Богородица е наречена Живоприемни източник: „Богородица е наречена по този начин, защото е приела в утробата си Подателя и Владетеля на живота – Христос“ отбеляза Варненският и Великопреславски митрополит. Той посочи още, че днешният празник е първият Богородичен празник след Възкресение Христово, както и че е „тържество“ и напомняне на факта, че „Света Богородица като човек е извор на живот и че Христос е истинския живот и Този, Който е подател на живота“.

На Втория ден на Възкресение Христово – Пасха, наричан Светли понеделник, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи света Литургия в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Архиереят поздрави присъстващите с Христовото Възкресение. Утринното богослужение беше украсено от сборна група клиросни певци под диригентството на псалт Тодор Тодоров.
Проповедта на Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан в края на богослужението беше фокусирана върху важността от това да осъзнаем какво означава Христовата жертва и последвалото Възкресение. Митрополитът цитира думи на Божия Син, в които се показва, че не дарове и прославата са важни за Него, а нуждата от свидетелства за нашия праведен живот – че спазваме Божиите заповеди, живеем праведно, че свидетелстваме за Христовото Възкресение. Христовата жертва, слизането Му в ада е направено в името на човешкия род и спасението. „Много е важно какво свидетелство ще дадем. Ние сме благовестници и свидетелстваме за Възкресението Христово с нашия живот“ посочи Негово Високопреосвещенство, говорейки за всички християни.

Много варненци и гости на града се събраха в събота вечер около и в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“, за да посрещнат празникът на празниците – Възкресение Христово (Пасха). Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан води богослужението на празника, което започна в 23.20 ч. с Пасхална полунощница. След това – малко преди полунощ Негово Високопреосвещенство, придружаван от духовници при храма, сборна група клиросни певци и мъжкия хор, излезе през южната врата на Катедралата, за да възвести Славното Възкресение.
След настъпване на Възкресение Христово Варненският и Великопреславски митрополит Йоан прочете Патриаршеското и Синодално послание и поздрави всички присъстващи с „Христос Воскресе!“.