
„С голямо вълнение прекрачваме прага на този величествен храм, който е с голямо значение за нашата църковна независимост, а после и политическа независимост. Това място е център на възрожденския живот, център на национално-освободителните борби, много достойни наши предци са служили тук. С нашата делегация по покана на Вселенския патриарх Вартоломей и с решение на Светия Синод имаме голямото благословение да служим днес... Ние съзнаваме нашата приемственост и отговорност – да се поддържат връзките с българската общност, да бъде тя подкрепена и да осъществяваме това, което имаме като задача, като послание, като мисия, възложена ни от Господ Иисус Христос като Негови служители – да служим за свидетелство на единството, да се стремим да има единство в светата Православна църква. Това е свидетелството пред целия свят, че и в днешното време на разделение може и трябва да има единство в истината, във вярата, в любовта“, с тези думи се обърна Българският патриарх Даниил преди началото на светата Литургия на празника на свети архидякон Стефан в едноименната църква в Истанбул, Турция.
Негово Светейшество съслужи с Техни Високопреосвещенства Халкидонския митрополит Старец Емануил, Силиврийския митрополит Максим, Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, архим. Харалампий (Ничев), ставрофорен иконом Юлиян Ангелов, протодякон Деян Коруноски и дякон Юлиан Периклиев.

Осемдесет години след вдигането на достопечалната схизма над Българската църква и осемдесет години от първото предстоятелско посещение и съслужение във Вселенската патриаршия, извършено от екзарх Стефан, Негово Светейшество Българският патриарх Даниил направи своето първо мирно посещение след избора и интронизацията си на престола на българските патриарси през 2024 г.
Преди началото на светата Литургия в патриаршеския храм „Св. Георги“ във Фенер, Българският патриарх Даниил бе посрещнат в храма, където на утринното богослужение застана на архиерейския трон.

На празника Рождество Христово, 25 декември, в късния следобед започна мирното посещение на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил във Вселенската патриаршия. Това е неговото първо мирно посещение след избора и интронизацията му за Български патриарх през 2024 г.
Преди заминаването за Истанбул, Турция Негово Светейшество отслужи водосвет, в който се помоли за безпрепятствено пътуване и Божие благословение. Заедно с патриарх Даниил в църковната ни делегация са и Техни Високопреосвещенства митрополитите: Западно и Средноевропейски Антоний, Варненски и Великопреславски Йоан, Русенски Наум, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий, Видински Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим – гл. секретар на Св. Синод.

В навечерието на Рождество Христово група ученици от Частно средно училище „Аз съм българче“ посетиха сградата на Варненска и Великопреславска света митрополия, където с любопитство и интерес се запознаха с историята и значението на светата Църква в нашия живот.
Децата бяха топло посрещнати от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и имаха възможност да зададат своите въпроси, което превърна посещението във вдъхновяващо и образователно преживяване.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан на 21 декември 2025 г. – Неделя преди Рождество Христово – в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ беше открита първата по рода си филателна изложба, в която чрез марки от 50 страни от 6 континента е представен евангелският разказ за Рождението по плът на нашия Спасител Господ Иисус Христос.
Велелепният дом Божи беше изпълнен от множество християни, голяма част от които пристъпиха към Тайнството Евхаристия. Неделната богослужба възглави иконом Ивалин Славов в съслужение с дякон Георги Нейчев.