
† ВАРНЕНСКИ И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКИ МИТРОПОЛИТ ЙОАН
ПОСЛАНИЕ ЗА РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – 2025 г.
„Намерихме Месия (което значи Христос)“
(Йоан 1:41)
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,
чеда на Варненската и Великопреславска епархия,

В аула „Патриарх Неофит Български“ в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе днес заключителна конференция на тема: „Православното богословие в диалог“. Инициативата е на катедра "Систематическо богословие". Ръководител на проекта е проф. дбн Клара Тонева, а конференцията е в изпълнение на проект „ПРАВОСЛАВНОТО БОГОСЛОВИЕ В ДИАЛОГ“ към сесия II към дейност 3.4 „Софийски Университет – Маркер за Иновации и Технологичен Трансфер (SUMMIT)“, а в нея участваха изследователи от България, като целта бе да бъдат представени окончателните резултати от работата на проекта.

Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан ще произнесе своето Рождественско послание специално за електронните медии на 19 декември 2025 г. (петък) от 13:30 часа в сградата на Варненска и Великопреславска света митрополия (площад „Св. св. Кирил и Методий“ № 1).

Администрацията на Варненска и Великопреславска света митрополия няма да работи от 24 декември 2025 г. (сряда) до 04 януари 2026 г. (неделя) включително.
На 05 януари 2026 г. (понеделник) се възстановява стандартното работно време на църковната администрация с външни лица, от понеделник до петък – от 09:00 до 16:30 часа.

На 14 декември 2025 г., 11 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на св. Праотци, Високопреосвещеният Варненски и Великопреславски митрополит Йоан освети благолепния храм в добричкото село Владимирово, посветен на светия Архистратиг Михаил.
С празничен дух жителите присъстваха на освещаването на дългоочаквания храм, чиито строеж започва през 2001 г., когато приснопаметният Варненски и Великопреславски митрополит Кирил полага основния му камък.