
На 6 април 2018 г. в катедрален храм "Успение Богородично" бе отслужена утренята на Велика събота, отслужвана според Типика на Велики петък вечерта. Заедно с утринното богослужение бяха изпяти и трите статии на Опело Христово, възглавени от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, пред светата Плащаница. След това бе извършена лития около храма с нея. Духовниците, които я носеха, застанаха в началото на корабната част на храма и всички участващи в богослужението минаха под нея. Малко по-късно светата Плащаница бе поставена върху светия Престол и над нея бе поставена принадлежащата му църковна утвар.

На 6 април 2018 г. бе извършено чинопоследование с изнасяне на светата Плащаница от светия олтар в средната част на храма. Богослужението бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан в съслужение със ставрофорен иконом Димитър Стоев - протосингел на Варненска и Великопреславска света митрополия и храмовото духовенство. Службата, състояща се от Царски часове и вечерня с изнасяне на светата Плащаница, бе песенно украсена с източноцърковно пение от сборна група с диригент Тодор Тодоров.

На 5 април 2018 г. Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави утринното богослужение на Велики петък, когато светата Църква възпоменава Господските страдания, в митрополитската катедрала "Успение Богородично". Утренята се извършва на предната вечер, на Велики четвъртък след залез слънце, когато се четат дванадесетте евангелия, описващи светите и спасителни страдания на Господа нашего Иисуса Христа. Заедно с Архиерея съслужи храмовото братство, а древните песнопения бяха изпълнени от певеца Тодор Тодоров.

На 5 април 2018 г., Велики четвъртък, ставрофорен иконом Димитър Стоев - протосингел на Варненска и Великопреславска света митрополия и председател на църковното настоятелство при митрополитския храм, отслужи света Василиева Литургия и общ маслосвет в катедрален храм "Успение Богородично". Заедно с него в светата Литургия съслужиха свещеник Марин Тодоров и митрополитският дякон Любомир Георгиев.

Възлюбени в Господа честни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия,
Христос Воскресе!
Пасхалният светъл празник отново дойде в нашия живот, като откри възможност за всеки, който желае да се докосне до Възкресението Христово. Чрез благочестивото съприкосновение до тази тайна ние придобиваме особено знание. То, за разлика от обикновеното знание, не съдържа рационални истини, които изискват доказателства, а жив религиозен опит – опита на общението с Бога.
Чувството, което обхваща всеки вярващ човек, литургически преживяващ празника на Светата Пасха, може да се назове с една дума – радост. Радостта е особено състояние на човешкия дух. Преди всичко това е покой, защото смутеният дух не може да пребивава в радост. На езика на Свещеното Писание всичко това се нарича блаженство, а по житейски – щастие. Когато е радостно на сърцето, тогава човек е щастлив и именно в такива минути на радост човеците са готови много да пожертват.